Myrta obecná (Myrtus communis) je stálezelený keř s lesklými tuhými špičatými listy rostoucí hojně ve Středomoří. Kvete od dubna do října bělavými květy s nápadným množstvím tyčinek. Listy při narušení aromaticky voní.
Myrta má dlouhou historii využití sahající až do antického Řecka a používala se k ošetřování široké palety neduhů. Pročišťuje dýchací cesty, působí proti zánětu dutin a kašli, má rovněž silné dezinfekční účinky hodí se tedy i k léčbě urologických problémů. Zevně se používá proti akné, lupénce, exzémů a zánětům dásní.
Větévka myrty je již od časů antického Řecka používána jako vyznamenání a symbol cti. Listy, větévky a bobule myrty byly používány k ovoňování jídla a vína. Myrtový olej je používán v parfumerii a k ovoňování mýdel, mastí a šamponů.
Myrta obecná je ve Středomoří hojně pěstovaný okrasný keř, ceněný pro atraktivní celkový vzhled, květy i plody.V našich podmínkách není mrazuvzdorná, je však podobně jako jiné středomořské dřeviny často pěstována jako přenosná rostlina. Vyžaduje slunce, nevápanetou půdu a v zimě chladné ale bezmrazé podmínky.
Čerstvě uříznuté větvičky se přidávají do ohně při rožnení celých skopců a tím dodávají masu chuť. Sušené listy se přidávají jako koření k tučným masům.
Myrtu najdeme také na svatbách, kdy ji mají svatebčani připíchnutou na klopě saka. Tato bylina byla totiž už od antických dob magickou rostlinou, která byla zasvěcena bohu svateb Hymenovi.
Nový komentář