Čekanka obecná (Cichorium intybus) je bylina s rozvětvenými vzpřímenými stonky s přízemní růžicí listů dorůstající výšky až 150 cm. Spodní listy jsou kracovitě peřenosečné až chobotnatě zubaté, horní listy jsou kopinaté a celkokrajné, nedělené. Kvete od července do září modrými, někdy růžovými nebo bílými květy v chudé latě. Plodem jsou nažky. Má ráda slunné stanoviště a vápenité, hlinité, suché půdy. Množí se přímým výsevem na sklonku léta nebo dělením na podzim či na jaře. V prvním roce se sklízejí mladé listy, od druhého roku také květy a kořeny. Listy a květy se mohou spotřebovávat pouze čerstvé, kořeny se očistí, rozdělí na menší kusy a usuší.
Čerstvé lístky se přidávají do zeleniny a salátů. Květy se hodí ke zdobení sladkých pokrmů. Pražený kořen slouží jako náhražka kávy.
Ve středověku se čekance připisovala nesmírná čarovná moc (především kouzlo lásky). Hořký čaj z natě nebo kořenů povzbuzuje chuť k jídlu při nechutenství. V lidovém léčitelství slouží čekanka také k ošetřování nečisté pokožky.
Nový komentář