Srdečník obecný (Leonurus cardiaca) je stará léčivá bylina z čeledi hluchavkovité pocházející z vyšších poloh Asie (pod himalájská oblast) až k vých. Sibiři. Dorůstá mohutného vzrůstu až 150 cm s členitými dekorativními listy a drobnými růžovými kvítky kvetoucími od června do září. Jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Má rád bohatou kyprou půdu nepříliš vlhkou a dobře osluněné stanoviště. Množí se velmi snadno semeny, která vyséváme během dubna přímo na stanoviště nebo dělením starších trsů na jaře.
Jak již název napovídá je to lék na všechna srdeční onemocnění, související především s vysokým krevním tlakem.
Čaj pomáhá při slabosti a poruchách funkce srdečního svalu, tiší bolesti srdce a léčí anginu pectoris. Zvětšuje diastolu (dobu plnění srdečních dutin krví) a snižuje tepovou frekvenci srdce. Další neméně významnou schopností srdečníku je jeho významná schopnost uklidňovat organismus. Srdečník blahodárně působí na nervovou soustavu, proto je ve spojení s prvním účinkem prvotřídním lékem při srdeční neuróze. Jeho působení na nervovou soustavu se využívá i při neklidu v klimakteriu, při nervozitě, úzkosti, migréně, bolestech hlavy, přepracovanosti a srdečních obtíží způsobených zvýšení činností štítné žlázy. Značně uklidňujícím účinkem na celý organismus se srdečník podobá kozlíku, v některých případech dokáže být až 4x silnější. Léčivé účinky srdečníku můžeme využít i při onemocnění štítné žlázy a prostaty, má rovněž příznivý vliv na poruchy trávení a na průjmy.
Jako u všech léků na srdce i se srdečníkem musíme zacházet opatrně, poradit se s lékařem a zvýšit pozornost při dávkování, neboť rostlina může být mírně jedovatá, především při samotném užívání. To je též důvod, proč je jeho užívání úplně zakázané těhotným ženám neboť vyvolává děložní stahy a mohl by vyvolat potrat, Rovněž by ho neměli užívat lidé s poruchami srážlivosti krve a lidé užívající léky bránící srážení krve jako aspirin neboť zřejmě způsobuje ředění krve.
Nový komentář