Řebříček obecný (Achillea millefolium) je nenáročná mrazuvzdorná bylinka vzpřímeného růstu dorůstající výšky až 80 cm. Má čarkovité až kopinaté peřenesečné lístky a od června do září vykvétá bílými květy částečně narůžovělými na plochých chocholících drobných úborů. Plodem jsou nažky. Má ráda slunné stanoviště a dobře propustné půdy. Množí se výsevem na jaře nebo lépe dělením kořenového balu na podzim. Na jaře se sklízejí mladé listy, v létě pak celá kvetoucí nať.
Jarní listy se používají k přípravě bylinkového tvarohu nebo salátu nebo se jedí na chlebu. Ze sušených květů a listů se připravuje čaj.
Řebříček je bylina velmi oblíbená v lidovém léčitelství používaná již po staletí. Již Dioskurides ji popsal jako "tisícilistou bylinku vojáků", neboť má schopnost stavět krvácení a nasazovala se k léčení ran vojáků ve válkách. Latinské jméno (Achillea) připomíná bájného hrdinu Achilla, po němž byla rostlina pojmenována, dle legendy zastavil Achilles během trojské války krvácení u svých vojáků tak, že na jejich rány přiložil listy řebříčku. Později se řebříček pěstoval v klášterních zahradách a popisují jej středověké herbáře. V současné době se jeho nať používá k přípravě jednodruhového čaje nebo jako součást čajových směsí při lehkých poruchách v oblasti žaludku, střev a žlučníku, provázených křečemi, při žaludečních katarech, k povzbuzení chutě k jídlu nebo při menstruačních potížích.
Tato dekorativní bylina se výborně hodí k řezu do váz i do suchých vazeb.
Nový komentář