Bukvice lékařská (Stachys officinalis) dříve čistec lékařský je léčivá chlupatá rostlina z čeledi hluchavkovitých pocházející z Evropy dorůstající výšky až 80 cm se vzpřímenou čtyřhrannou lodyhou s dolními lodyžními listy v růžici a vejčitými řapíkatými asi 10 cm dlouhými vroubkovanými listy. Kvete od června do září v hustém koncovém lichoklasu vytvářejícím kvítky růžové až světle nachové barvy. Má ráda zásadité až slabě kyselé půdy, vyskytuje se v teplomilných doubravách a lesních lemech, na loukách a pastvinách od nížin do podhůří. V Irsku je tato rostlina dokonce chráněná.
Bukvice je známá léčivá rostlina, sbíráme její nať nejlépe na začátku rozkvětu v červnu, ale dá se sbírat až do podzimu. Následně z jedné čajové lžičky nasušené drtě připravíme čaj, který po 10 minutách zcedíme a pijeme až 3x denně.
Bukvice se užívá při chorobách trávicího ústrojí, zejména krvavých průjmech kdy je zanícena a překrvena sliznice, dále při dyspeptickém syndromu, zánětech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Bukvice mírně snižuje krevní tlak a má rovněž blahodárné účinky při nervové vyčerpanosti, takže pomůže i při nespavosti, rozrušení, neuróze, lehké depresi či epilepsii. Některé zdroje uvádění i působení protirevmatické a protinádorové, rovněž působí pozitivně při léčbě ledvin a hlubokém kašli.
Při zevním použití ji lze využít jako obklad při léčení bércových vředů či otevřených ran. Nechá se 10 minut louhovat ve studené vodě a poté se přiloží na ránu, kterou dezinfikuje a umožní rychlé vytvoření nové tkáně.
Náš tip: Bukvicový polštářek na spaní - vytvořte si z čerstvě usušené bukvice polštářek na spaní. Postačí Vám půl až kilo bukvice. Je výborný při nespavosti, neklidném spaní či při divokých snech. Vydrží Vám zhruba 4 měsíce, pak je nutné ho vyměnit.
Nový komentář