Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) neboli Tulsi je léčivá a náboženská léčivka i koření pocházející z Orientu, kde jí považují za královnu bylin a oceňují ji pro spirituální a religiózní posvátnost. Mají za to, že jde o převtělenou bohyni štěstí, prosperity a dlouhověkosti Lakšmí. Mimo náboženského významu má i význam léčivý a používá se v ajurvédské medicíně.
Tento druh bazalky má pronikavou hřebíčkovoskořicovou vůni, její listy se používají do sladkých jídel a nápojů, ovocných salátů a exotických omáček jako koření. Čaj který lahodně chutná i voní lze připravit z čerstvých i sušených lístků. Pomáhá při rýmě, nachlazení a kašli, rovněž zlepšuje paměť, uklidňuje, snižuje horečku, podporuje vylučování žluče, působí dobře na žaludek, zlepšuje trávení a působí proti nadýmání. Pomáhá metabolizovat tuky, krevní cukry a cholesterol. Jako silný antioxidant a adaptogen posiluje obranyschopnost a životní sílu, pomáhá od stresu, úzkosti a nervozity tím, že navozuje fyzickou pohodu a uvolnění. Používá se při léčbě zažívacího a močového ústrojí, nechutenství, astmatu, anémii, zánětech močového měchýře a ledvin, při neplodnosti. Využívá se rovněž pro produkci aromatického oleje v parfumerii.
Tulsi lze pěstovat jako letničku nebo přenosnou rostlinu neboť je citlivá na mráz. Rovněž velmi citlivě reaguje na naše emocionální rozpoložení. Rostlina poměrně snadno přezimuje na světlém a chladném místě. Semena vyséváma do skleníku v polovině března. Zakryjeme sáčkem a necháme zapařit, obvykle vyklíčí do 14 dnů. Rostlinka má ráda slunce a teplo, ven se vysazuje ve druhé polovině května. Dorůstá výšky až jednoho metru, barva vejčitých listů je různá. Nať se sklízí nejlépe v srpnu a sušíme ji ve stínu do 30 stupňů Celsia.
Bazalka posvátná souvisí s elementem země, je nazývána zabíječem démonů neboť ochraňuje před negativnými silami. Rovněž čistí auru a tím že otevírá naše srdce zajišťuje přízeň božstev.
Nový komentář