Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá mrkvovitá bylina z čeledi miříkovitých dosahující výšky až 1 m. Má zpeřené řapíkaté listy a kvete bílo-růžově v okolících od června do srpna. Sbírá se plod a list. Pěstování této rostliny je nenáročné, lze ji pěstovat i doma v květináči. Koriandr má rád slunné stanoviště a lehkou vápenitou půdu. Koriandr se vysévá na jaře do přímo do již vyhřáté půdy. Nemá rád přesazování.
Koriandr podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Čaj z koriandru pomáhán při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání. Obklady z koriandru pomáhají při revmatických potížích kloubů.
Koriandr se používá jako koření především k nakládání hub a zeleniny a rovněž jako surovina v likérnictví.
U koriandru jsou využitelné všechny části rostliny přičemž každá má specifickou chuť a aroma. Listy chutnají nepatrně po anýzu, semena jsou nasládlá připomínající pomerančovou kůru a kořen má intenzivnější chuť listu.
Koriandr tvoří jednu ze základních součástí kari a uplatňuje se v asijské, mexické či arabské kuchyni.
Koriandr patří k nejstarším známým kořenícím rostlinám. V našich zemích se pěstoval od středověku v klášterních a selských zahradách. Koriandr je velmi medonosný a přitahuje velké množství hmyzu sbírajícího pyl.
Nový komentář