Kostival lékařský (Sypmhytum officinale) je statná bylina z čeledi brutnákovitých s velkými výraznými listy a tmavě fialovými květy dorůstající výšky 60-100 cm. Zkrášlí každé místo, kde vyrůstá. Vyskytuje se nejčastěji na mokrých loukách, okrajích polí, mezí a cest, má ráda vlhčí hlinité až jílovité půdy a snaší slunečná, polostinná i stinná stanoviště. Množí se semeny, řízkováním kořene či dělením trsů. Dělení trstů provádíme u rostlin starších, tříletých a víceletých. Kostival opatrně vyryjeme a kořen rozdělíme na jednotlivé díly dlouhé asi jako prst a zasadíme svisle do vhké kypré zeminy. Za 3 týdny by měly vyrašit nové lístky.
Jak již název napovídá, kostival je nejlepší ze všech rostlin proti onemocnění kostí, přičemž ho užíváme především zevně. Výborně pomáhá při zlomeninách a vyvrtnutích, při zánětech kostí, vaziva a žil, při krevních podlitinách a sraženinách, natržení svalu, zkrátka při všech bolestech kostí, svalů, kloubů a kloubních pouzder. Jeho výhoda spočívá v tom, že podporuje scelování kostí a tvorbu kloubního mazu při vysychání kloubů. Na všechna tato onemocnění je nejlepších lékem obklad z kostivalu (nastrouhaný kořen rozvaříme s troškou vepřového sádla) nebo časté natírání a masírování kostivalovou tinkturou. Kostival se osvědčil i na hnisavé rány a jiná hlubší poranění. V sezoně můžeme na takové rány přikládat i čerstvé, trochu podrcené listy. Vnitřně se kostival uplatňuje odlišně, čaj z kořene nejlépe ve vhodné směsi je výborný na žaludeční a dvanácterníkové vředy neboť obsahuje slizové látky, které při vnitřním použití obalí povrch vředu, čímž ho chrání před drážděním a tak urychlí jeho hojení. Kostival se dá přidat i do některých čajů na průdušky a proti kašli. Dle nejnovějších vědeckých výzkumů se však vnitřní užívání kostivalu lékakřského již nedoporučuje.
Kořen vykopáváme buď na jaře, když rostlina začíná vyhánět listy nebo na podzim, kdy listy již zežloutnou. Tehdy je léčivá síla kostivalu v kořeni. Byť jde o namahavou práci jistě se vyplatí. Při práci s kostivalem je vhodné použít rukavice, neboť zelená část je lehce chlupatá a mohlo by dojít k podřáždění kůže.
Další velmi významnou funkcí kostivalu je mineralizace půdy v zahradě, neboť působí jako akumulátor živin, neboť se se svými dlouhými, silnými kořeny dostane do spodních vrstev půdy, odkud přivádí minerály a ukládá je do svých kořenů a zelené části rostliny. Proto bychom ho měli vysazovat pod každý ovocný strom a keř, neboť jim dodá minerály a látky, které nejsou schopny samy získat. Obzvlášť se doporučuje vysadit ho k rybízu. Kostival rovněž svými mohutnými trsy potlačuje růst plevele a jeho nať lze rovněž použít jako urychlovač kompostu, kterému dodá dusík, rovněž ho mineralizuje a zrychluje jeho mikrobiologický rozklad. Z naťe kostivalu můžeme vyrobit i posilující jíchu pro ostatní rostliny a zeleninu nebo jí můžeme přímo mulčovat, např. brambory, abychom zvyšili úrodu.
Nať kostivalu můžeme jednou ročně zcela posekat, ideálně hned po odkvětu, rostlinka obrazí spolehlivě znovu, aniž by se vysilovala nebo ho můžeme sklízet částečně v průběhu roku vždy 1/3 natě z trsu. Pokud ho potřebujeme více, lze jej přihnojovat jednou za měsíc ředěnou močí (1:10). Pak jej lze posekat 2-3x ročně.
Nový komentář