Tymián obecný (Thymus Vulgaris) je polštářovitě se rozrůstající odspodu dřevnatějící bylinka dorůstající výšky cca. 10-40 cm. Má stálezelené, okrouhlé až vejčité svinuté na spodní straně ochlupené listy a kvete od června do září bílými až fialově růžovými květy v klasech. Plodem jsou tvrdky. Má ráda slunečné stanoviště a propustnou vápenitou půdu. Množí se výsevem, je vhodné si jo od března předpěstovat pod sklem, k přímému výsevu se přistupuje v květnu po posledních mrazících. Spon má být 20x20 cm. Čerstvé výhony a listy se sklízejí podle potřeby. Do zásoby na zimu v době květu seřízneme celou nať, zavěsíme ji ve svazečcích a usušíme.
Tymiánem se v malém množství koření masová a bramborová jídla, polévky a omáčky. Tymián se musí s ostatními přísadami dlouho vařit. Podporuje trávení tučných jídel.
Tymián se pěstoval už ve starověkém Egyptě a parfémovaly se jím pryskyřice pro balzamování těl mrtvých. Předpokládá se, že se již tehdy pěstoval k lékařským účelům. Rovněž Řekové a Římané tuto léčivou bylinu znali. Ve střední Evropě se tymián pěstoval v kláštěrních zahradách a popisují ho všechny významné herbáře. V součastnosti se pije čaj z tymiánu při zánětech horních cest dýchacích. Tymián je rovněž surovinou v likérnictví.
Nový komentář