Kopřiva dvoudomá, kopřiva žahavka (Urtica dioica, Urtica urens) - pálivá rostlina vzpřímeného vzrůstu dorůstající 80-12cm s podlouhle vejčitými hrubě pilovitými listy pokrytými žahavými chlupy, které vyrážejí jakmile roztaje sníh. Kvete od června do října nenápadnými lalovitými květy. Má ráda slunné až polostinné stanovištěa mírně vlhké půdy bohaté na humus a dusík. Přes léto sbíráme čerstvé lístky, pro zimní zásoby se sklidí celá nať krátce před rozkvětem a usuší se. Je to jedna z našich nejlepších léčivých rostlin. Čerstvé listy se přidávají při jarních kůrách do salátu nebo do špenátu. Ze sušené nati se připravuje čaj nebo se přidává do koupele. V lidovém léčitelství se oceňuje kopřivová tinktura určená ke vtírání při revmatických potížích. Čerstvá šťáva se využívá při jarních očistných kůrách, doporučuji ji přidat do smoothies, kterým dá trochu říz. Kopřivový čaj se uplatňuje při onemocnění močových cest jako proplachovací terapie. Výtažek z kopřivy se používá v kosmetickém průmyslu k výrobě vlasových vod. Rostlina má vysoký obsah vitamínu C, stimuluje krevní oběh, podporuje tvorbu červených krvinek, snižuje hladinu cukru v krvi.
Pobývat v blízkosti kopřivy je velmi osvěžující, navozuje bdělost, soustředěnost, pozornost a čilost. Tato bylina přivádí do pohotovosti našeho bojového ducha, nezvyšuje však příliš ochotu dělat kompromisy. Se silou kopřivy zažijeme sami na sobě až příliš zřídka prožívanou neústupnost a houževnatost.
Kopřivy jsou opravdové energetické bomby. Obsahují bezpočet minerálních solí (železo, vápník, draslík, hořčík, mangan, kyselinu křemičitou, fosfor, chrom, kobalt) a vitamínů, C (30x více než hlávkový salát), E (vitamín pro omlazování), B (pro nervy), K (pro zdravé kosti a pro srážlivost krve), karotenoidy (pro kůži a vlasy). Kromě toho v nich jsou biogenní aminy a neurostransmitery (zahřívají revmatické klouby, když se přes ně přejede kopřivami, a vracejí jim zase pohyblivost) a mnoho chlorofylu, který regeneruje krev a posiluje celý organismus.
Na jaře čistí kopřivy dobře krev od všech škodlivin, které se v ní přes zimu nahromadily a svým vysokým obsahem železa vlévají do unaveného těla vitalitu. Budete-li si mýt vlasy kopřivovým čajem, budou lesklejší, ztmavnou a zhoustnou. Přidejte si kopřivy do každodenního jídelníčku a uvidíte, jak Vám pomohou roztočit mozkové závity, které přes zimu zlenivěly. Kopřivu využijete i při zánětech močového měchýře, ledvin a močových cest. Při dně a revmatismu jsou právě tak účinné jako syntetické prostředky, narozdíl od nich však neobsahují kortizon a tělo je celkově lépe snáší. Kořeny kopřivy obsahují fytosteroly (sitosteroly), takže jsou tím prvním, po čem by měl muž sáhnout při nezhoubném zvětšení prostaty se zvýšeným váznutím moče v měchýři. Pomáhají také při poruchách močového měchýře, při oslabené lymfatické a imunitní soustavě a při vypadávání vlasů. Semena kopřiv jsou plná rotlinných hormonů, minerálních látek a vitamínů. Postarají se o větší přísun energie při stresu a vyčerpání. Před 2000 lety je Ovidius nazval nejlepším afrodiziakem na světě. Míchal je tehdy v poměru 1:1 s černým pepřem a pro posílení k tomu přidával ještě jeden žloutek, trochu cibule a česneku.
Nový komentář