Smetánka, pampeliška lékařská - (Taraxacum officinale) je bylina se vzpřímenými květními stonky vytvářející přízemní růžici listů dorůstající výšky až 30 cm. Má podlouhlé, kracovité, zubaté až peřenolačné listy a kvete od dubna do června zlatavě žlutou barvou v úborech složených pouze z jakykovitých květů. Plodem jsou nažky. Má ráda slunné stanoviště a živinami bohaté, mírně vlhké jílovité a hlinité půdy. Množí se semeny. Čerstvé mladé listy se sklízejí dle potřeby, kořen je nejlepší sbírat na jaře nebo na podzim.
Mladé listy mají hořce aromatickou chuť a používají se k přípravě jarních polévek a salátů. Kořeny lze upravovat jako zeleninu nebo se praží a slouží jako náhražka kávy. Léčivý čaj se připravuje ze sušených kořenů a listů. Mléčná šťáva je slabě jedovatá a může vyvolat dermatitidu.
Používání pamplelišky jako léčivé rostliny uvádějí již historické arabské prameny. V našem lidovém léčitelství se uplatňuje při revmatických onemocněních, proti ekzémům a jako slabé projímadlo. Šťáva vylisovaná z čerstvých mladých listů má své místo v jarních očistných kúrách. Vnitřně se užívá při zažívacích problémech. Na vnější použití se připravuje kaše z listů nebo kořenů. Pampeliška je vhodná jako podpůrný lék pro diabetiky. Doporučujme z ní rovněž připravit výborný pampeliškový med.
Nový komentář