Ženšen pětilistý neboli Jiagulan (Gynostemma Pentaphyllum) je popínavá rostlina z čeledi tykvovité pocházející z Jižní Číny s pětičetnými tmavě zelenémi listy. Jelikož roste ve formě liány pěstujeme ji buď s oporou či jako převislou rostlinu. Kvete od června do září malými nenápadnými květy a množí se pomocí řízků. Vyžaduje přiměřenou zálivku a dostatek světla. Je mrazuvzdorná až do –15 °C, na zimu však nadzemní části odumírají, aby na jaře znovu obrazily. Rostlinu můžeme pěstovat i v květináči. Přestože je rostlina někdy označována jako pětilistý či jižní ženšen, s pravým ženšenem (Panax ginseng) ale příbuzná není. Oproti ženšenu pravému je ale cenově dostupnější neboť zatímco pravý ženšen potřebuje na dosažení sklizňové velikosti několik let, ten pětilistý to s přehledem zvládne za jednu sezónu.
Ženšen pětilistý je bylinou tradiční čínské lidové medicíny obsahující saponiny (gypenosidy), aminokyseliny, bílkoviny, vitamíny a stopové prvky – selen, hořčík, zinek, vápník, železo, draslík, mangan, fosfor a další. Přezdívá se mu bylinka nemsrtelnosti, dlouhověkosti, či zázračná bylina nebo univerzální lék.Číňané věří, že ten kdo bude celý život pít čaj z této byliny tak se dožije minimálně sto let. V součastnosti je populární především pro své anti-agingové účinky, neboť snižuje poškození volnými radikály a škodlivý dopad UV paprsků. Rovněž je využíván jako podpůrná terapie při léčbě rakoviny, a to především při chemoterapii a ozařování. Podoruje imunitní systém a účinně působí i proti stresu a mírně snižuje krevní tlak. Obnovuje rovnováhu vnitřního prostředí těla, udržuje mozek v dobré kondici a prospívá zdraví cév. Rovněž povzbuzuje libido a pomáhá při nemocech jater.
Účinné látky se získávají z pomalu usušených listů, z kterých připravíme čaj s přirozeně nasládkou chutí. V našich klimatických podmínkách jde ale spíše o botanickou raritu, neboť jsou u nás zralé listy lehce nahořklé.
Nový komentář