Tymián citronový (Thymus citrodorus) vznikl křížením tymiánu obecného a mateřídoušky vejčité spolu s dalšími kultivary jež se liší především barvou listů. Při tradičním zbarvení se velmi podobá tymiánu obecnému přičemž ale má jak již název napovídá výrazně citronové aroma i chuť. Má poměrně malé tuhé oválné lístky na vrchu sytě zelené, zespodu světlé s lehce podvinutými okraji, které vyrůstají na krátkých řapících. Kvete od června do července drobnými světle fialovými nebo růžovými kvítky. Tento tymián tvoří krásné keříky a pěstujeme ho stejně jako tymián obecný, jelikož se jedná o křížence množí se pouze vegetativně, tedy řízkováním nebo dělením trsu. Má rád slunečné stanoviště a propustnou vápenitou půdu.
Pro své výrazně citronové aroma i chuť ho lze použít do každého receptu, který vyžaduje citronové aroma, například se výborně hodí k rybímu, jehněčímu či drůbežímu masu, mořským plodům, bramborám či dušené zelenině. Tato bylinka pomáhá rovněž strávit těžká a tučná jídla. Konzumovat můžeme i kandované květy, které se používají ke zdobení různých dezertů, či je můžeme čerstvé přidat do zeleninových či ovocných salátů.
Citronový tymián doporučujeme nasušit, případně naložit do oleje či octa, dá se i skladovat v sáčku v lednici poměrně dlouho dobu, neboť podléhá zkáze velmi pomalu. Rovněž si z tohoto tymiánu můžeme připravit i odvar, který pomáhá při chorobách dýchacího a trávicího ústrojí, při nachlazení a bolestech hlavy, má totiž stejné obsahové látky jako tymián obecný. Zevně můžeme tento tymián použít do ústních vod či kloktadel nebo ho použít při dermatitidě a bradavicích. Čaj z citronového tymiánu je dokonce lahodnější než z tymiánu obecného.
Nový komentář