Rýmovník eukalyptový (Plectranthus montanus) je aromatická léčivá bylina s oproti klasickému rýmovníku drobnějšími světle zelenými listy pokrytými bílými chloupky majícími nádhernou vůni podobnou eukalyptu. Eukalyptový rýmovník dorůstá výšky cca 40 -50 cm a je vhodný také do závěsných květináčů. Používá se k léčbě nachlazení, rýmy, bolestech krku a hlavy, kašle, při horečce, kožních onemocněních jako jsou ekzémy či bodnutí hmyzem a mnoha dalších neduhů. Dle některých zdrojů má i antioxidační účinky, lze ho využít tedy i k detoxikaci, rovněž účinkuje při vysokém krevním tlaku, problémech s trávením či ledvinami. Působí také proti stresu a psychickým potížím. Obsahuje účinné látky jako jsou vonné silice (voní jako eukalyptus), ale také omega-6 mastné kyseliny, vitamín K, A a C. Užívanou částí jsou listy, které můžeme rozdrtit do čaje nebo je žvýkat. Stejně účinné jsou ale i inhalace kdy stačí listy rozlomit a rozmačkat a čichat příjemnou vůni. Tato bylinka se dává do ložnic astmatikům, aby se jim lépe dýchalo. Rovnež ho lze umístit do kuchyně, kde odpuzuje hmyz, a to včetně molů.
Plectranthus amboinicus - rýmovník pocházející z východní Afriky jehož aromatické lístky se používají v kuchyni jako náhrada oregana. Chutí a vůní připomíná oregáno, proto se používá i jako koření do masitých či zeleninových pokrmů a do polévek.
Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu špatně snášející mrazy, pěstujeme ji jako rostlinu pokojovou či přenosnou. Přes léto se dá pěstovat na zahradě na slunném stanovišti v propustné, spíše sušší půdě. Při dlouhodobém přemokření hrozí hniloba kořenů a krčků a rostlina zahyne. Rovněž by se měla chránit před prudkých poledním sluncem. Na jaře je dobré rostlinku přesadit do většího květináče a občas ji přihnojit. Doporučejeme ji pravidelně zaštipávat, aby si udržela pěkný kompaktní tvar. Množit lze řízky.
Nový komentář