Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris Bus. non. L.) je vytrvalá léčivá bylina z čeledi růžovitých, přičemž zahrnuje několik desítek velmi podobných druhů z nichž nejběžnější je kontryhel žlutozelený (A. xanthochlora), kontryhel holý (A. glabra) a kontryhel pastvinný (A. pastoralis). Tato bylina má cca. 10 až 30 cm dlouhý oddenek a bohatou přízemní růžici dlouho řapíkatých, tuhých, v obrysu ledvinitých 9-11 laločných listů, na vrchu lysých a na spodní straně a řapících ochlupených, v mládí charakteristicky řasnatě složených podél hlavních žilek. Kvete vytrvale od května do září drobnými žlutozelenými kvítky tvořícími koncové vrcholičnaté květenství.
Sbírá se od května do září kvetoucí nať a listy, kterou sušíme ve stínu co nejrychleji ve slabých vrstvách, aby se nezapařila, protože je velice choulostivá a usušená se velmi drobí. Suchá nať má původní zbarvení, je bez pachu a má nahořklou svíravou chuť. Obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, kyselinu salicylovou, vitamín C a další.
V lidovém léčitelství je kontryhlel často používán při ženských potížích, silné menstruaci a k posílení dělohy před porodem. Dále při průjmech, střevních katerech, nadýmání a špatném trávení, katarech dýchacích cest, plicní tuberkulóze, žaludečních vředech, cukrovce, vodnatelnosti, jaterních a ledvinových chorobách, zánětech močového měchýře. Zevně se používal k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k výplachům při krvácení z nosu a výtocích. Význam mu přikládali také středověcí alchymisté, kteří při hledání zlata a "kamene mudrců" používali tzv. nebeskou rosu - kapky vody, nápadně se třpytící na listech kontryhele. Svědčí o tom i rodový název Alchemilla.
Dodnes se v lidovém léčitelství používá jako svíravý prostředek při průjmech, při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků. Má i mírný protikřečový a močopudný účinek. Je také součástí metabolických čajových směsí používaných při redukční dietě. Vnitřně se používá zápar ze dvou čajových lžiček řezané drogy na šálek, který se po 10 min. zcedí. Pije se neslazený dvakrát denně. Při silné a bolestivé menstruaci se doporučují dva šálky záparu denně v druhé polovině cyklu. K zevnímu použití slouží buď zápar nebo odvar z dvojnásobného množství drogy. Ani při dlouhodobějším užívání nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.
Nový komentář