Anginovník čínský (Belamcanda Chinensis) trvalka pocházející z Východní Asie, kde se vyskytuje především v tropických oblastech, dorůstající výšky 60 cm s krásným oranžovým skvrnitým květem, pro který se často nazývá Leopardí lilie nebo Leopardí květina.
Jedná se o rostlinku tradiční čínské medicíny, která je známá pro své léčivé využití. Používá se především při bolestech v krku, kdy žvýkání jejích listů, které obsahují glykosidy, silice a třísloviny, po několika minutách žvýkání vydesinfikují krk. Používá se tedy nejčastějí při nemocech jako je angína, odtud tedy její název nebo při zánětu dýchacích cest, průdušek či plícních chorobách. Odvar z oddenku pomáhá při revmatizmu, zácpě a nadýmání, lze jej kloktat i jako dezinfekci ústní dutiny. Dále je uváděn i kladný vliv na hormonální systém a protinádorové účinky. Vzhledem k velkému obsahu alkaloidů může ve vyšších dávkách působit mírně toxicky a u některých jedinců může vyvolat alergickou reakci.
I když ale opomeneme léčivé účinky, jedná se o velice dekorativní rostlinu pro její výrazné květy. Její listy pak připomínají listy kosatců. Daří se jí na slunečném stanovišti v propustné humózní půdě. Vydrží mráz až do - 20°C, ale v zimě ji může poškodit přemokření. Můžeme ji pěstovat i v květináči a přes zimu ho umístit do chladné místnosti, kde přezimuje při omezené zálivce.
Nový komentář