Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza) je druh šalvěje z čeledi hluchavkovité pocházející ze severovýchodní Číny a Japonska se široce dělenými listy pokrytými jemnými chloupky s lepivými žlázami dorůstající výšky 30-60 cm. Kvete světle růžovými až modře levandulovými lístky dlouhými až 2,5cm. Jak již název napovídá má dužnatý a větvený červený kořen, který je hojně využíván v tradiční čínské medicíně pro své blahodárné účinky na kardiovaskulární systém a zvýšený cukr a rovněž se pěstuje i komerčně. U nás se pěstuje především v botanických zahradách, ale můžete si ji vypěstovat, i když trošku náročněji i doma. V březnu rostlinku předpěstujeme, klíčí zhruba 14 dní, pak ji necháme přes léto v květináči na slunci a pak ji přemístíme do místnosti s běžnou pokojovou teplotou v době, kdy se začne ochlazovat, aby byl rozdíl teplot co nejmenší. V následujíím roce umístíme rostlinku již na stálé stanoviště s co největším množstvím slunce, tam snese i občasná sucha ale i zamokření, netoleruje však velké množství stínu. V optimálních podmínkách doroste až do 70 cm. Kořen sklízíme až třetí rok na podzim ideálně v podvečer a sušíme ho. Tato šalvěj má ráda dobře zavodněnou půdu a v ideálních podmínkách dokáže přežít mráz i do -10°C.
Dan shen jak je tato bylina často nazývána se používá k léčbě a prevenci kardiovaskulárních poruch jako je ateroskleróza, angina pectoris, srdeční ischemie a arytmie, bušení srdce, vysoká srážlivost krve a stav po mozkové mrtvici či infarktu, kdy mírně ředí krev a zlepšuje její průtok tepnami, rovněž navíc zvyšuje pružnost cév a snižuje plasmatickou koncentraci celkového a HDL cholesterolu a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a triglyceridů v krvi. Rovněž snižuje krevní tlak a zlepšuje periferní krevní oběh, rozšiřuje a působí na srdeční sval podobně jako dygoxin.
Má rovněž antioxidační, antimikrobiální, hepatoprotektivní a protinádorové účinky. Využívá se jí i při mírních projevech demence, při onemocnění jater a sleziny, hepatitidy B, cirhóz, astmatických zánětů průdušek a při chronickém zánětu prostaty. Působí proti zánětům a horečce, rovněž má příznivý vliv na nervový systém, např. uklidnění při nervozitě a špatném spaní. Ve směsi se užívá při léčbě diabetu mellitu II. typu. Využívá se i při popáleninách a alergických projevech na kůži, při artritických bolestech kloubů a pro zvýšení imunity.
Tato šalvěj má široké možnosti využítí, ale může způsobit alergické reakce, neměla by se proto užívat během těhotenství, kojení a při užívání léků na ředění krve jako je warfarin, neboť zesiluje jeho účinek a mohla by způsobit krvácení. Opatrní bychom měli být i při jejím současném užívání s digoxinem. Užívání konzultujte se svým lékařem.
Nový komentář