Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) je vysoká bylinka dorůstající až do výše 2 metrů rostoucí na vlhkých místech v okolík řek a potoků a na podmáčených loukách. Má nežné bílé květenství podobné nevěstinu závoji, které se hodí do čerstvých i suchých vazeb. Listy jsou ze shora tmavozelené a lysé, ze spodu bílé plstnaté, z tlustého oddenku vyrůstá přímá, ve vrcholové části větvená lodyha s přetrhávaně lichozpeřenými listy. Množí se rozrůstáním oddenku nebo nažkami.
Tato bylinka je nazývána přírodním aspirinem neboť obsahuje stejnou účinnou látku jako acylpirin, narozdíl od něj, ale žaludek nedráždí nýbrž hojí, stejně tak hojí rány i ledviny. Neměly by ho užívat děti do 3 let, astmatici a lidé kteří mají alergii na salicyláty. Kromě přírodních salicylátů obsahuje nať rostlinky flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky.
Tužebník má protizánětlivé a antibakteriální účinky, které se využívají vniřně k léčbě žaludečních vředů, překyselení žaludky, pálení žáhy a poruchách trávení, zevně potom ke koupelím či obkladům špatně se hojících ran. Lze z něj připravit i léčivé masti, má rovněž antirevmatické účinky, pomáhá tedy i při revmatismu a dně. Tlumí bolesti (hlavy, zubů, kloubů) a snižuje horečku. Užívá se i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře případně v kombinaci s jinými bylinami i proti nachlazení.
Sbíráme kvetoucí nať nebo květy během července či srpna a ihned je sušíme ve stínu do 40 °C.
Nový komentář